Praca w Wielkiej Brytanii gdzie i jak jej szukać?

Wielka Brytania
25. Apr 2019
73 obejrzeń
Praca w Wielkiej Brytanii gdzie i jak jej szukać?

 

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to dla wielu osób szansa na znalezienie czy zbudowanie lepszej przyszłości dla Ciebie i być może dla Twojej rodziny. Możliwości wyjazdów jest naprawdę sporo, jednak nim zdecydujemy się wyjechać przygotujmy się do tego, by w miarę możliwości uniknąć niepotrzebnych stresów, rozczarowań czy niebezpieczeństw. Zacznijmy od pracy, jak jej szukać będąc jeszcze w Polsce, a gdzie się zwrócić, gdy już jesteśmy w Anglii.

 

GDZIE I JAK SZUKAĆ PRACY W WIELKIEJ BRYTANII BĘDĄC JESZCZE W POLSCE

Jeżeli jesteś jeszcze w Polsce, ale rozważasz wyjazd do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych zawsze warto najpierw rozważyć opcję przyjaciół czy kogoś z rodziny, kto już na Wyspach mieszka i może pomóc nam w znalezieniu pracy i jakiegoś lokum na początek. Poza szeregiem korzyści, jakie ta opcja oferuje trzeba również wziąć pod uwagę mniejsze lub większe niedogodności, które mogą stać się Twoim udziałem. Bowiem to, co odpowiada osobie, która Ci pomoże niekoniecznie musi odpowiadać Tobie. Praca fizyczna, praca na akord, praca za najniższą stawkę, często przez agencje pracy może nie być spełnieniem Twoich marzeń. Niemniej może być także początkiem fajnych zmian.

 

Kolejną możliwością, z której możesz skorzystać będąc jeszcze w Polsce są agencje pracy, które oferują pracę u zagranicznych pracodawców. Najczęściej jest to praca przy opiece nad osobami starszymi, praca w branży turystycznej i/lub gastronomicznej. Chociaż warto wspomnieć także, że nie brakuje ogłoszeń dla wykwalifikowanych specjalistów z branży IT, budowlanej czy innych.

Co ważne, decydując się na wyjazd poprzez agencję pracy sprawdź czy i jak długo agencja działa już na rynku pośrednictwa pracy, poczytaj i popytaj (jeśli masz taką możliwość) o opinię osoby, które pracowały za granicą korzystając właśnie z tej wybranej przez Ciebie agencji. Przeczytaj koniecznie umowę z agencją (a jeżeli agencja jej nie oferuje od razu poszukaj innej), aby dokładnie zapoznać się z tym, czego możesz się spodziewać.

 

Trzecia opcją jest szukanie pracy osobiście za pośrednictwem Internetu. Możesz szukać i sprawdzać na stronach pracodawców, na gumtree, Indeed czy chociażby przez media społecznościowe, na różnych grupach. Oczywiście rozważ samodzielnie wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

 

A JEŻELI JUŻ JESTEŚ W WIELKIEJ BRYTANII...

A jeżeli już przyjechałeś do Wielkiej Brytanii i w wyniku różnych okoliczności nie pracujesz, ale jesteś tu za krótko lub nie spełniasz innych wymagań do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych udaj się koniecznie do agencji pracy w swojej miejscowości i zarejestruj się, by móc jak najszybciej rozpocząć pracę. Możesz zarejestrować się w kilku agencjach, jeżeli w żadnej nie zaoferowano Ci od razu pracy, a Ty jej naprawdę potrzebujesz szybko. Pamiętaj jednak, że praca przez agencję może nie gwarantować Ci stałego zatrudnienia w jednym miejscu pracy czy chociażby zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Dlatego też zapoznaj się koniecznie z umową, jaką podpisujesz z agencją. I tutaj jeszcze jedna ważna uwaga, jest sporo agencji pracy, które zatrudniają minimum jedną osobę mówiącą w języku polskim, a także umowy często dostępne są zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ale to już temat na odrębny artykuł.

 

NA ZAKOŃCZENIE

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się jechać w „ciemno” czy też będziesz korzystał z innych dostępnych i wskazanych powyżej rozwiązań weź ze sobą zaświadczenie o niekaralności i od razu przetłumacz je na język angielski (nie wszyscy, ale większość pracodawców będzie wymagała tego dokumentu). Pamiętaj także, by zabrać ze sobą gotówkę na pierwsze tygodnie, kiedy albo będziesz pracy dopiero szukał albo dy już będziesz pracował, ale będziesz musiał poczekać na wypłatę.

 

Powodzenia!

 

Komentarze

Brak komentarzy na temat tego posta

Add new comment

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz
Liczne opracowania, skrypty, prace to wszystko co pisałam z ogromną przyjemnością. Z powodzeniem realizuję zlecenia na teksty SEO, teksty specjalistyczne, na strony internetowe, opisy produktów i wiele wiele innych, według potrzeb Klientów.
Copywriting, teksty SEO, specjalistyczne, na strony internetowe i e-commerce.
Kategorie
Belgia
Artykuły na temat życia w Belgii
Holandia
Artykuły o Halandii
Wielka Brytania
Blog dla Polaków na wyspach
Nowości
Artykuły niesklasyfikowane
Ostatnio komentowane