Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii?

Zobacz, ile pieniędzy powinieneś ze sobą zabrać na początek.

Wielka Brytania
1. May 2019
69 obejrzeń
Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii?

 

Ile zabrać ze sobą pieniędzy decydując się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, to pytanie które zadaje sobie chyba każdy wyjeżdżający. Nie ułatwia podjęcia decyzji fakt, że są tacy, którzy mówią, że nie mieli ze sobą nic, inni, że 50 funtów, a jeszcze inni, że bez 1000 funtów nie ma w ogóle po co wyjeżdżać z Polski.

Jak jest naprawdę? Ile zabrać ze sobą gotówki? W artykule tym nie znajdziecie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż to zależy naprawdę od wielu, bardzo wielu czynników, jednak postaram się Wam przybliżyć średni koszt życia w Wielkiej Brytanii, tak, abyście sami mogli zdecydować, jaka kwota będzie dla Was odpowiednia.

 

Wynajem pokoju/ mieszkania

Wielka Brytania to jeden z najdroższych, pod kątem mieszkań, krajów w Europie. Niewątpliwy wpływ na taką sytuację mają ceny mieszkań w Londynie.

 

Londyn. Stolica Wielkiej Brytanii to wyjątkowe miejsce. Będzie idealne dla osób lubiących gwar, uroczy chaos, otwartych na innych. Jak na stolicę kraju przystało jest to także droższe, od innych regionów, miejsce do życia w Anglii.

Średnia cena pokoi do wynajęcia waha się od 350 funtów za pokój dla jednej osoby (450 za dwójkę) nawet do 600 funtów (800 za dwójkę). Niższe ceny znajdziecie na wschodzie, zachodzie i północy Londynu, południe miasta jest droższe.

Nieco inaczej jest z cenami mieszkań. Na przykładzie mieszkań jednopokojowych1 (1 bedroom flat) najtańsze mieszkania możesz znaleźć w południowym Londynie (720- 840 funtów), na północy ceny wynoszą 750- 900, aż do 1000 funtów we wschodniej części miasta.2

Pamiętać należy także, że wynajmując pokój czy mieszkanie trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami na początek. Opłaty agencyjne (jeżeli wynajmu dokonujesz przez agencję), depozyt (stanowi on wysokość tygodniowego lub dwutygodniowego czynszu w przypadku pokojów, a w przypadku mieszkań 4 lub 6-tygodniowy czynsz) i opłata za pokój/ mieszkanie z góry za pierwszy miesiąc (w przypadku pokojów może być krótszy czas).

 

Ceny wynajmu mieszkań, domów czy pokojów różnią się oczywiście w zależności od regionu kraju. Po Londynie jednym z droższych regionów jest południowy- wschód. Tam średnia cena wynajmu wynosi około 1046 funtów3, co jednak i tak daje ceną niższą od Londynu o 1/3. Niższe ceny wynajmu obejmują regiony północno- wschodniej części kraju (524 funty), Walię (616 funtów) i region East Midlands (625 funtów).4

 

Na jakie jeszcze koszty należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na tzw. Council Tax. Jest to podatek ustalany przez władze lokalne, który jest przeznaczany na opłacanie usług, takich jak na przykład wywóz śmieci, siły policyjne, straż pożarną, etc. W przypadku wynajmowanych pokoi może być on wliczony w cenę pokoju, jednak wynajmując mieszkanie lub dom na Ciebie spada obowiązek jego opłacania. Tak samo jest w przypadku wszystkich opłat jak energia, gaz, woda, ścieki czy abonament telewizyjny. To wszystko koszty, które musisz wziąć również pod uwagę, jeżeli chcesz wynająć samodzielnie mieszkanie lub dom.

 

Ciekawą alternatywą dla ww. opłat jest zatrudnienie u pracodawcy, który oferuje zakwaterowanie, a ponoszone koszty są naprawdę symboliczne (na przykład 1 funt za każdą przepracowaną godzinę, jednak nie pobiera więcej niż 60 godzin, co może atrakcyjne w przypadku nadgodzin).

 

Tygodniowy koszt życia

Koszty życia, podobnie, jak ceny wynajmu różnią się od siebie w zależności od regionu. Północ będzie tańsza niż południe, a Londyn będzie miastem, gdzie trzeba nastawić się na wyższe ceny.

 

Średnia wyciągnięta z całego kraju wskazuje, że tygodniowy koszt zakupów w skład których wchodzi jedzenie, podstawowe produkty do prania i przybory toaletowe to około 40-50 funtów dla jednej osoby. Mówimy tu jednak o podstawowych produktach. Musisz liczyć się z wyższymi kwotami jeżeli kupujesz w hiper/ supermarketach (chyba, że polujesz na przeceny, a te bywają naprawdę zachwycające) zamiast w dyskontach spożywczych (typu Aldi, Lidl), jeżeli wybierasz produkty z wyższej półki cenowej lub chcesz stołować się poza domem. I tak dla przykładu za posiłek w pubie zapłacisz średnio od 8- 12 funtów, za posiłek w restauracji 15 funtów+, za kawę około 3 funtów+, podobnie jak za piwo.5

 

Transport

Jeżeli posiadasz samochód i chcesz go używać do jazdy po Wielkiej Brytanii musisz wziąć pod uwagę podatek drogowy i przeglądy samochodu, które przyjdzie Ci ponosić. Średnia cena benzyny bezołowiowej wynosiła w marcu 2019 roku od 119,5 do 121 pensów za litr, natomiast cena diesla wahała się od 128,9 do 130,3 pensów za litr.6

 

Jeżeli nie będziesz korzystał z własnego samochodu to na transport publiczny po Londynie i w jego okolicach musisz przeznaczyć 60,20 funtów tygodniowo za tzw. Travelcard dla stref 1-6 (Londyn podzielony jest na strefy7). Natomiast kupując miesięczną Travelcard na strefy 1-2 tygodniowo zapłacisz 32,10 funty.8

Nie będzie zaskoczeniem informacja, że koszty transportu w pozostałych częściach kraju będą się różniły. W zależności od tego gdzie będziesz mieszkał, jaką odległość będziesz pokonywał, czy będziesz kupował bilety jednorazowe, powrotne, tygodniowe czy miesięczne. I dotyczy to zarówno podróży metrem (tam, gdzie jest ono dostępne), pociągami czy autobusami. Szczegóły warto zawsze sprawdzać na stronach lokalnych przewoźników.

 

Pocieszającym może wydawać się fakt, że spora część pracodawców czy agencji oferuje bezpłatny transport w godzinach pracy fabryki (zakładu). Na porządku dziennym jest także zabieranie przez osoby posiadające samochody, a pracujące w tym samym miejscu, pasażerów, za jakąś określoną z góry stawkę.

 

Biorąc, zatem, pod uwagę kwotę, jaką trzeba zabrać ze sobą do Wielkiej Brytanii, by spokojnie móc przeżyć do czasu pierwszej wypłaty, warto wcześniej:

  • sprawdzić region, do którego się wybieramy, pod kątem cen wynajmu nieruchomości (korzystając z google czy chociażby lokalnych grup na Facebook),

  • zapytać, jeżeli mamy taką możliwość, znajomych jak wygląda średni koszt życia w miejscowości do której się wybieramy,

  • zorientować się w transporcie do i z pracy (jeżeli jedziesz do pewnej pracy dowiedz się tego w agencji lub u kogoś, kto pomaga Ci z pracą).

Koniecznie też dowiedz się w jakim systemie będziesz otrzymywał wypłatę (tygodniowy, dwutygodniowy czy miesięczny). Pamiętaj, że od momentu rozpoczęcia pracy pierwszy tydzień (dwa tygodnie lub miesiąc) nie otrzymasz wynagrodzenia, dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym więc warto to wziąć pod uwagę ustalając budżet na wyjazd.

1 Warto pamiętać, ze w Wielkiej Brytanii jednopokojowe mieszkanie (czy dom) to mieszkanie, które ma jedną sypialnię i do tego salon, łazienkę, kuchnię, etc. spotkać można takie mieszkania typu studio wtedy może być faktycznie tylko jeden pokój)

 

2Internet: https://www.workgateways.com/working-in-the-uk/cost-of-living (dane na 02/05/2019)

3Internet: https://www.statista.com/statistics/752203/average-cost-of-rent-by-region-uk/ (dane na 02/05/2019)

4Tamże

5Internet: https://www.workgateways.com/working-in-the-uk/cost-of-living (dane na 02/05/2019)

6Internet: https://www.theaa.com/driving-advice/driving-costs/fuel-prices (stan na marzec 2019)

7Szczegóły na stronie: https://visitorshop.tfl.gov.uk/help/travel-zones/

8Internet: https://www.workgateways.com/working-in-the-uk/cost-of-living (dane na 02/05/2019)

 

Komentarze

Brak komentarzy na temat tego posta

Add new comment

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz
Liczne opracowania, skrypty, prace to wszystko co pisałam z ogromną przyjemnością. Z powodzeniem realizuję zlecenia na teksty SEO, teksty specjalistyczne, na strony internetowe, opisy produktów i wiele wiele innych, według potrzeb Klientów.
Copywriting, teksty SEO, specjalistyczne, na strony internetowe i e-commerce.
Kategorie
Belgia
Artykuły na temat życia w Belgii
Holandia
Artykuły o Halandii
Wielka Brytania
Blog dla Polaków na wyspach
Nowości
Artykuły niesklasyfikowane
Ostatnio komentowane