Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii gdzie, co i jak?

Wielka Brytania
15. May 2019
61 obejrzeń
Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii gdzie, co i jak?

 

Jak już wspomniałam w poprzednim artykule Wielka Brytania to pod kątem cen mieszkań jeden z najdroższych krajów w Europie. Dlatego też wyjeżdżając właśnie na „Wyspy” warto już wcześniej rozejrzeć się za mieszkaniem lub pokojem, w którym rozpoczniemy nowy etap w życiu.

W niniejszym artykule przedstawię krótko jak i gdzie szukać mieszkań, od czego można zacząć przyjeżdżając do UK i na jakie koszty trzeba się przygotować.

 

Mieszkanie u znajomych

Opcja ta jest niezwykle popularna i, nie ukrywajmy, wygodna i oszczędna. Wiadomo przecież, że znajomi nie zedrą z nas ostatniego grosza i mieszkanie jeśli nie za darmo to będzie w niezwykle atrakcyjnej cenie (oczywiście uogólniam tu bardzo, gdyż, jak wszędzie zdarzają się wyjątki).

Zatrzymanie się u znajomych to z pewnością rozwiązanie tymczasowe i krótkotrwałe. Każdy ma swoją przestrzeń, swój styl bycia i życia i na dłuższą metę takie mieszkanie może się sprawdzić. Bez wątpienia plusem zatrzymania się u znajomych jest brak opłat na początek w postaci chociażby depozytu czy opłat agencyjnych.

 

Wynajęcie pokoju

Wśród osób samotnych czy par bez dzieci zamieszkanie w pokoju to bardzo popularna forma wynajmu. Przede wszystkim ze względu na koszty, które dzielą się na „ileś” osób w całym domu czy mieszkaniu. Często także w cenę pokoju wliczone są już inne opłaty typu woda, elektryczność, internet czy Coucil Tax (podatek ustalony przez władze lokalne).

Minusem wynajmowania pokoju mogą być współlokatorzy. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, nawyki, styl życia. Jedni śpią do południa i żyją w nocy, inni wręcz przeciwnie. Jedni sprzątają wszystko na błysk, inni na każdym kroku zostawiają chaos... Dlatego też z pewnością trzeba dobrze przemyśleć tę opcję lub też wiedzieć wcześniej z kim będziesz współdzielił dom/ mieszkanie.

Pamiętać także należy, ze jeżeli wynajmujesz pokój przez agencję może się to wiązać z dodatkowymi opłatami w postaci opłat agencyjnych (które na dzień 16/05/2019 jeszcze obowiązują) i depozytu płatnego z góry za okres od 1- 6 tygodni.

A gdzie szukać pokoi? Na lokalnych stronach Facebook, na gumtree.co.uk, openrent.co.uk https://www.spareroom.co.uk czy https://www.roombuddies.co.uk.

 

Wynajęcie domu/ mieszkania samodzielnie

Wynajęcie domu lub mieszkania to już nieco wyższa szkoła jazdy. Aby, bowiem, tego dokonać trzeba spełniać określone warunki, między innymi: być zatrudnionym, osiągać określonych dochód, mieć dobrą historię kredytową i najlepiej referencje od poprzednich właścicieli (agencji). Mogą być także potrzebne referencje dotyczące Ciebie jako osoby.

Następnie trzeba znaleźć dom/ mieszkanie, które nam odpowiada. Można zlecić to agencji, licząc się z opłatami agencyjnymi (które do niskich nie należą i na dzień powstawania tego artykułu jeszcze obowiązują1) lub też można szukać wśród prywatnych właścicieli na lokalnych stronach na Facebook, na gumtree.co.uk, openrent.co.uk lub też popytać wśród znajomych.

Na pewno co trzeba wiedzieć to to, że niezależnie czy wynajmiesz mieszkanie przez agencję czy prytanie musisz liczyć się z depozytem, który może mieć wysokość czynszu za okres od 4-6 tygodni.

 

Mieszkanie u pracodawcy

Mieszkanie w pokojach czy mieszkaniach oferowanych przez pracodawcę bo bardzo fajny sposób, by mieszkać w przyzwoitych warunkach, mieć blisko do pracy i nie wydawać pieniędzy na dojazdy i to wszystko w bardzo atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj bowiem pracodawca za mieszkanie (już ze wszystkimi opłatami) pobiera opłatę w wysokości 1 funta za każdą przepracowaną godzinę, ale nie więcej niż 40 czy 60 funtów (oczywiście to tylko przykład i kwoty te mogą być rożne w zależności od pracodawcy). Z tego typu możliwościami zamieszkania można spotkać się w ośrodkach wypoczynkowych w Wielkiej Brytanii i na farmach.

Co może być minusem takiego rozwiązania? Odległość do pracy (to może być i plus i minus) i współlokatorzy, ale o tym już było szerzej powyżej.

 

I na koniec

Prywatnie czy przez agencję?

Rozważając wynajem pokoju, mieszkania czy domu warto zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy i ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na wynajem plus koszty dodatkowe. Z pewnością agencja będzie dobrym, aczkolwiek jak już wspomniałam droższym, rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu. Trzeba także pamiętać, ze w miastach uniwersyteckich ciężko może być wynająć dom (mieszkanie) gdyż zdecydowana większość lokali przeznaczana jest na pokoje studenckie.

 

Gdzie zamieszkać?

To bardzo istotna kwestia, którą warto rozważyć jeszcze przed wyjazdem do Anglii. Londyn, jak już napisano w poprzednim artykule, to miasto samo w sobie droższe i tu ceny wynajmu mogą przyprawić o zawrót głowy, a zaraz za nim znajduje się południowo- wschodni rejon Anglii (1046 funtów2 średnia cena wynajmu). Niższe ceny wynajmu i życia są na północnym- wschodzie kraju, w Walii i tzw. East Midlands3

 

1Sytuacja ta ma ulec zmianie w lipcu 2019 r. - przyp. Autora

2Internet: https://www.statista.com/statistics/752203/average-cost-of-rent-by-region-uk/ (dane na 16/05/2019)

3Tamże

 

Komentarze

Brak komentarzy na temat tego posta

Add new comment

Musisz być zalogowany, aby dodać nowy komentarz
Liczne opracowania, skrypty, prace to wszystko co pisałam z ogromną przyjemnością. Z powodzeniem realizuję zlecenia na teksty SEO, teksty specjalistyczne, na strony internetowe, opisy produktów i wiele wiele innych, według potrzeb Klientów.
Copywriting, teksty SEO, specjalistyczne, na strony internetowe i e-commerce.
Kategorie
Belgia
Artykuły na temat życia w Belgii
Holandia
Artykuły o Halandii
Wielka Brytania
Blog dla Polaków na wyspach
Nowości
Artykuły niesklasyfikowane
Ostatnio komentowane